Na današnji dan prije 18 godina uhićen je hrvatski general i heroj Domovinskog rata Ante Gotovina.
Gotovo su dva desetljeća od te mučne večeri, no sjećanja su i dalje svježa te će zauvijek ostati zabilježen video snimak filmskog uhićenja generala u bijegu.
A sve je počelo nakon što je 2001. godine Međunarodni sud za ratne zločine na području bivše Jugoslavije u Haagu podigao optužnicu protiv Gotovine, a hrvatski general odbio primiti optužnicu za planiranje etničkoga čišćenja i ratne zločine. Uhićen je četiri godine kasnije, 7. prosinca 2005. godine na dalekim Kanarskim otocima.
Predao se u tišini
Španjolski policajci prišli su mu u poznatom restoranu Bitacora u turističkoj zoni Playa de Las Americas gdje je Gotovina bio na večeri, a general se gospodski i bez opiranja predao sudbini.
Informaciju da je uhićen priopćila je tadašnja glavna haška tužiteljica Carla del Ponte koja je ostala u mučnom sjećanju hrvatskome narodu. Uhićenje Gotovine postala je važna vijest u svjetskim medijima.
“Imam vrlo dobre vijesti. Ante Gotovina je tijekom prošle noći uhićen u Španjolskoj. Uhićen je na Kanarskim otocima i bit će uskoro prebačen u Haag. To je za nas jako dobra vijest i želim zahvaliti Hrvatskoj na suradnji, kao i španjolskim vlastima što su surađivale i pomagale nama i Hrvatskoj”, rekla je Carla del Ponte.
Suđenje Gotovini te generalima Mladenu Markaču i Ivanu Čermaku počelo je 11. oužjka 2008. godine.
Pravomoćnom presudom oslobođen je svih optužbi te pušten na slobodu.
Meron za povijest
“Izričem oslobađajuću presudu i nalažem da se Ante Gotovina i Mladen Markač odmah puste na slobodu”, rekao je sudac Theodor Meron 2012. godine.
Gotovini i Markaču tada je priređen spektakularni doček u Zagrebu. Jedno od najvećih okupljanja u povijesti održalo se tada na Trgu bana Josipa Jelačića u Zagrebu, a prema procjenama generale je dočekalo više od 100 000 ljudi. Veće od toga bilo je samo dočekivanje srebrnih Vatrenih 2018. godine.
“Sretni smo što smo s vama večeras svi zajedno. Ovo je naša zajednička pobjeda. Bila je ratna Oluja, a ovo je pravna Oluja. Stavili smo točku na i Domovinskom ratu. Rat pripada povijesti, okrenimo se budućnosti svi zajedno, ovo je naša pobjeda”, rekao je tada Gotovina.
S obzirom da je tada na vlasti bila SDP-ova Vlada uz predsjednika Ivu Josipovića, mnogi desni krugovi politike i društva nadali su se da će Gotovina svojim izjavama pokrenuti svojevrsni bunt te pozvati na pobunu protiv vlasti.
“Locirati, identificirati…”
Ipak, general se i u miru te nakon što je nepravedno odležao godine i godine robije podnio gospodski te rekao: “Rat pripada povijesti, okrenimo se budućnosti“.
A svakako valja podsjetiti da su generala Haagu predali oni koje se smatra domoljubima i desnom vladom, HDZ s Vladimirom Šeksom i Ivom Sanaderom na čelu.
Antologijska je Šeksova izjava da generala Gotovinu treba “locirati, identificirati, uhititi, transferirati” koju je izrekao 2005. godine dok je predsjednik Vlade Sanader konstantno uvjeravao Del Ponte da je suradnja na nivou te da Hrvatska radi sve da generala preda pred lice pravde Međunarodnog suda.
Carla Del Ponte ostala je u lošem sjećanju hrvatskoj javnosti upravo zbog inzistiranja na uhićenju generala te konstantnog pokušavanja izjednačavanja odgovornosti između agresora i kreatora ratova u Hrvatskoj, BiH i na Kosovu sa braniteljima i generalima koju su se borili za slobodu i nezavisnost.
Samo godinu dana prije toga Del Ponte je bila na sastanku sa Stjepanom Mesićem i Ivom Sanaderom i iskazala veliko nezadovoljstvo što general još nije uhićen i do zadnjeg trenutka je tvrdila da je u Hrvatskoj, ili da ga Hrvatska dobro skriva.
Čini se da su nakon toga službe ubrzano “odradile svoj posao” i junaka Domovinskog rata poslali u Haag, piše Dnevno.hr
Marko Radić