Bandićev šef groblja priznao muljanje s radovima nakon potresa i štandovima. Izbjegao je zatvor

Tri godine od kada je uhićen u velikoj akciji USKOK-a i policije bivši šef zagrebačkih Gradskih groblja, Patrik Šegota na sudu je priznao krivnju. Nagodio se s USKOK-om i dobio 11 mjeseci rada za opće dobro.

Tamara Šegota, zajedno s bratom, priznala je krivnju u slučaju izvlačenja novca putem njezine tvrtke. Kažnjena je uvjetno s jednom godinom zatvora, uz rok kušnje od tri godine, te mora platiti 20.000 eura kazne i vratiti 50.000 eura nezakonite zarade. Prema USKOK-ovim optužbama, nezakonite radnje započele su u prosincu 2019., a trajale su do srpnja 2021., kada je Šegota uhićen. Treći sudionik afere, poduzetnik Nenad Bukovec, preminuo je prije suđenja.

Prema optužnici Šegota koji je kao voditelj podružnice Zagrebačkog holdinga d.o.o., Gradska groblja Zagreb bio dužan voditi računa o zakonitosti poslovanja, sklopio je s Bukovcem dogovor – njegovim tvrtkama Prigorac građenje d.o.o. i Granex 1 d.o.o trebao je pogodovati i davati poslove za gradska groblja.

Osim poslova, Šegota i Bukovec su dogovorili i dodjelu zemljišta za postavljanje četiri montažna objekta za prodaju cvijeća na Mirogoju.

U zamjenu za to Bukovec je obećao nagrade Šegoti.

Tamara Šegota, vlasnica tvrtke Notitia, izdala je Prigorac-gradnju računa za savjetodavne usluge u svibnju 2020., ukupne vrijednosti 673.050 kuna (89.329 eura). Od tog iznosa, 376.725 kuna (50.000 eura) isplaćeno je Šegoti bez pravne osnove. Ovaj dio iznosa bio je dio malverzacija koje su uključivale izvlačenje novca iz poduzeća.

Šegota je dogovorio poslove mimo standardnih postupaka javne nabave, osiguravajući da Bukovčeve tvrtke ili povezane tvrtke dostave najpovoljnije ponude. Prigorac-građenje dobilo je konzervatorske radove i sanacije na više objekata jednostavnim nabavama. Firme koje su formalno dobile poslove, poput Modern line, MK Montlim i Klesar restaurator, samo su bile u igri formalno, dok je stvarne radove obavio Prigorac-građenje. Šegota je priznao dogovore i izvlačenje novca.

Prema optužnici, Šegota je Bukovčevim tvrtkama dodjeljivao radove nakon potresa bez javnog natječaja, uključujući čišćenje otpada, popravke krova i ugradnju zaštitnih panela. Također, bez dokumentacije, odobrio je isplatu za radove na mrtvačnicama i Mirogoju. Prikrivao je postavljanje prodajnih kućica na groblju putem fiktivnih vlasnika. Svi ovi radovi i poslovi vodili su se bez transparentnih procedura, a odluke o dodjeli lokacija i poslova bile su zatvorene za javnost.

Podijeli objavu