Danica.hr objavila je tekst u kojem piše da u utorak počinje tradicionalni blagoslov kuća koji se u pravilu kod katoličke crkve provodi od Štefanja do Sveta tri kralja, 6. siječnja.
Navode kako su od vjernika iz Koprivnice koji redovno idu na mise doznali kako će ove godine blagoslov plaćati više nego lani. Točnije, riječ je o daru crkvi koji nije obvezan, ali prešlo je u tradiciju da obitelji koji prime svećenika ostave nešto novca.
“Znam da smo lani u mojoj široj obitelji plaćali 100 ili 200 kuna. Ove godine smo se dogovorili da ćemo dati 15, 20 ili 30 eura. Ovisno o primanjima u familiji”, tumači nam jedna vjernica.
‘I njima je inflacija’
Drugi vjernik, inače umirovljenik, s kojim smo na Božić razgovarali slaže se kako će dar za blagoslov ove godine u prosjeku iznositi 20-ak eura.
“Mi smo ostavljali 100 kuna. Ove godine bumo dali ipak 20 eura, i njima je inflacija”, smije se koprivnički umirovljenik koji kaže da ga “tih 5-6 eura više ne bu ubilo”.
Koliko onda Crkva zaradi u tih desetak dana blagoslova kuća? Prema zadnjem popisu stanovništva, u Hrvatskoj je oko tri milijuna katolika, odnosno 79 posto od ukupnog broja svih žitelja Hrvatske.
Prema istom popisu, svako kućanstvo u prosjeku ima 2,7 članova. Statistika, dakle, kaže da onda u Hrvatskoj ima oko 1,1 milijun katoličkih kućanstava.
Katolička kućanstva
Uz pretpostavku da otprilike dvije trećine vjerničkih kućanstava primi blagoslov obitelji (jedan podravski župnik tvrdi da je tako bilo prije korone), to bi značilo da će idućih deset dana svećenici ući u oko 730.000 kućanstava.
Ako je prosječan dar prilikom blagoslova 20 eura (kako tvrde vjernici s kojima smo danas razgovarali), dolazimo do ukupne brojke od otprilike 15 milijuna eura koliko će Crkva uprihoditi u samo deset dana.
Valja pritom naglasiti kako novac koji se daje u prigodi blagoslova obitelji ne ide svećeniku, već župi. Ovisno o biskupijama, svećenik ima pravo na dnevnu nagradu, ističu u Crkvi. Podsjećaju i kako davanje novca nije obveza.
Kako piše Danica.hr na njihov tekst reagirali su vjernici o zaradi Crkve na blagoslovu kuća…
“Sotone, komunjare, masoni, mrzitelji svega hrvatskog, marš iz ove zemlje”, tako su naš tekst o plaćanju za blagoslov obitelji dočekali brojni ljudi koji sebe vole nazivati velikim vjernicima.
Dobili smo desetak ostrašćenih poruka na društvenim mrežama, e-mailom, sms-om. A sve zato jer smo ugrubo izračunali kako bi Crkva na blagoslovu kuća ove godine mogla zaraditi oko 15 milijuna eura.
No, javilo nam se i dosta vjernika – i to iz gotovo svih dijelova Hrvatske – koji otkrivaju kako mnoge župe imaju svoje tarife za blagoslov obitelji, bez obzira što se govori da je to dragovoljan dar. Drugi pak svjedoče kako svećenici kod njih odbijaju uzeti novac kad dođu u kuću na božićni blagoslov.
“Kod nas je svećenik na misi rekao da se blagoslov obitelji plaća 10 eura po članu kućanstva”, javlja nam se tako jedan vjernik s područja Đurđenovca (ime i župa poznati redakciji).
Da svećenici zapisuju koliko tko daje prilikom blagoslova, tvrde vjernici s područja Splita, Garešnice, Velike Gorice, Pitomače…
“Nije kao obavezno, ali onda se mora dug platiti kad obitelj treba neki sakrament, recimo kod sahrane”, tvrdi vjernik iz garešničkog kraja.
Dvije obitelji sa šireg područja Zagreba pak javljaju nam kako su lani u sandučić dobile crkveni letak u kojem se navodi da se blagoslov obitelji plaća 300 kuna. Mole za anonimnost jer se boje reakcija iz župe.
Potkraj prošle godine sve su biskupije župama poslale novi prijedlog cjenika usluga koji je usklađen s uvođenjem eura. No, u crkvenim krugovima podsjećaju kako plaćanje nije obvezno, posebno za obitelji skromnijih primanja.
U Đakovačko-osječkoj nadbiskupiji, primjerice, preporučuje se da se za svetu misu plaća 7 eura, dar za obred vjenčanja je 60 eura, ispraćaj pokojnika 50 eura, a godišnje lukno je 20 eura po obitelji. Lukno je, inače, obvezni godišnji doprinos župljana za uzdržavanje svećenika.
Ako se lukno ne plaća redovno krajem godine, to treba učiniti u prigodama kada se traže sakramenti ili blagoslovi, kod krštenja, sprovoda, prve pričesti, krizme i drugog. U Crkvi također ističu kako dar za blagoslov kuće nije lukno.
Danica.hr/Majda Namačinski