Američka vlada stavila je pod sankcije više od 200 pojedinaca i subjekata koji djeluju u ruskom energetskom sektoru, uključujući Gazprom Neft i mnoge podružnice, među kojima je i NIS Srbija.
SAD uvodi nove sankcije ruskim energetskim divovima, NIS Srbija pod udarnom mjerom
Sjedinjene Američke Države objavile su nove mjere usmjerene na smanjenje ruskih prihoda od energetskog sektora. Sankcije su usmjerene protiv Gazprom Nefte i njegovih podružnica
Iz Janafa, ključne hrvatske tvrtke za transport nafte, poručuju da aktivno surađuju s nadležnim državnim tijelima kako bi pronašli rješenja koja bi umanjila štetne posljedice na njihovo poslovanje. U tvrtkama ste svjesni da bi nastavak sankcije mogao izazvati poremećaje u opskrbi naftom, što bi zahtijevalo
Nove mjere obuhvaćaju širok spektar ruskih energetskih kompanija, plovila i pružatelja osiguravateljskih usluga vezanih uz transport nafte. Cilj je spriječiti ruski režim da koristi prihode od energetskog izvoza za financiranje rata u Ukrajini. potonuo
Osim SAD-a, i Velika Britanija se pridružila ovim mjerama. Londonski dužnosnici najavili su dodatna ograničenja za plovila koja sudjeluju u ilegalnoj trgovini ruskom naftom. Time žele smanj
Sankcije izazvale zabrinutost u Srbiji
U Srbiji su ove sankcije izazvale zabrinutost jer NIS, pod većinskom kontrolom Gazprom Nefta, ima ključnu ulogu u opskrbi zemlje energijom. Predsjednik Srbije Aleksandar Vučić poručio je kako će p
Vučić je istaknuo da se Srbija neće odustati od suradnje s Rusijom
Pitanje sankcije dodatno komplicira poli
Janaf: Radimo na ublažavanju posljedica
Iz Janafa su potvrdili da situacija prati iz dana u dan, au suradnji s Vladom Republike Hrvatske razmatraju sve moguće scenarije kako bi se osigurala stabilna opskrba naftom. Posebna pozornost posvećuje se zaštiti poslovanja u slučaju da se sankcije dodatno eskalira
Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja poručilo je kako su spremni poduzeti mjere za ublažavanje mogućih posljedica po energetsku stabilnost Hrvatske, uključujući diverzifikaciju dodatnih prava i povećanje strateških zaliha.
Stručnjaci ističu kako bi situacija mogla imati širi utjecaj na cijene energenata u regiji, osobito ako dođe do prekida opskrbnih lanaca. Europska unija također razmatra dodatni restrikcije.
Srbijanski predsjednik Aleksandar Vučić rekao je, komentirajući odluku, da su to najoštrije sankcije koje pogađaju jednu tvrtku u Srbiji.
“Vlada Srbije prodala je NIS ruskom Gazpromnjeftu 2008. godine. Tadašnji predsjednik Boris Tadić i premijer Vojislav Koštunica donijeli su odluku da jedno od najvažnijih poduzeća predaju Gazpromneftu, naravno za primjerenu svotu. “Svih ovih godina NIS je značajno doprinosio i proračunu i brojnim razvojnim projektima Srbije”, rekao je Vučić na konferenciji za novinare.
“Srbija nije namjera, barem tako kažu, Amerikanci ne ciljaju nju, niti je to samo NIS, nego sveobuhvatni napad na Rusiju koja nema samo proizvodnju nafte, već i sve povezane tvrtke, uključujući i NIS. “, rekao je.
Amerika je, dodaje, izdala službeno priopćenje, a odluke su se “tek počele donositi”.
“Ovo su najoštrije sankcije koje pogađaju jednu kompaniju u Srbiji. Od nas traže potpuni izlazak ruskih interesa iz NIS Novi Sad. Pričekat ćemo kakva će druga tumačenja biti”, rekao je.
“Razgovarat ću s Putinom”
“Srbija nije neprijateljska zemlja Ruske Federacije i ne želi preuzimati tuđu imovinu. Prvo ću razgovarati s Putinom telefonom, a onda ću vidjeti kako će to ići na druge načine. Sutra imam razgovor s Amerikancima, a večeras oko 22 sata s predstavnicima Kine. “Imamo let za Šangaj i tamo ćemo to riješiti”, rekao je Vučić.
Vučić je rekao da će tražiti od američke administracije da preispita tu odluku. “Da vidimo možemo li dobiti neke olakotne okolnosti”, rekao je.