Gospić je najveći grad u Hrvatskoj i jedan od najvećih u svijetu. Veći od Amsterdama, Pariza, Berlina, Madrida i New Yorka!
Zvuči nevjerojatno, ali ovaj lički grad prostire se na površini od čak 967 kilometara kvadratnih, a primjerice jedan mali New York leži na samo 784, Berlin na 892, Madrid na 604, Amsterdam na 219, a Pariz na sićušnih 105 kilometra kvadratnih. Kako je to moguće? U njegovu površinu nadodano je čak 50 naselja koja mu pripadaju, kao i prostor između njih pa se službeno Gospić smatra najvećim hrvatskim gradom, piše Putni kofer.
Gospić – grad bogate baštine
Nikola Tesla, Ante Starčević, Petar Došen, Milovan Gavazzi… Brojni poznati znanstvenici, umjetnici, književnici i političari rođeni su u Gospiću, najvećem gradu u Hrvatskoj koji se može pohvaliti s bogatom prirodnom, kulturnom i povijesnom baštinom.
Njegova najprepoznatljivija znamenitost je katedrala Navještenja Blažene Djevice Marije koja je izgrađena 1783. godine u stilu baroknog klasicizma. Iako je teško oštećena tijekom Domovinskog rata, 1999. godine je obnovljena te joj je vraćen onaj stari sjaj. U ovoj fascinantnoj građevini danas se nalaze tri impresivna oltara, vrijedne slike iz 18. i 19. stoljeća, drveni kip Mojsija te barokna propovjedaonica.
U centru grada smještena je i zgrada Muzeja Like u kojem možete saznati brojne zanimljivosti o najrjeđe naseljenoj regiji u Hrvatskoj te razgledati stalni arheološki i etnografski postav. A nedaleko od centra, u mjestu Smiljan od 2006. godine djeluje Memorijalni centar Nikola Tesla. Mjesto je to gdje je veliki genije učinio prve korake prema najvećim dostignućima koji su promijenili čitav svijet pa ga obožavaju mnogi izletnici, posebno ljubitelji znanosti i klinci!
Tri NP-a u Lici
Najpoznatiji među njima zasigurno je Nacionalni park Plitvička jezera koji se ubraja među najljepše prirodne znamenitosti u Europi i svijetu. Ovaj svjetski biser neprocjenjive vrijednosti smješten je u planinskom području Like, najvećim dijelom prekriven je šumama, manji dio travnjacima, a turistički najzanimljiviji i najatraktivniji dio Parka su 16 međusobno povezanih jezera s brojnim vodopadima.
Prirodna granica između kontinentalne i mediteranske Hrvatske, Sjeverni Velebit najbolje opisuje poznata planinarska uzrečica – „Malo je jedan život za Velebit“. S obzirom na to da se na ovom području sukobljava nekoliko različitih tipova klima, pogledi koji će vas okruživati u svakom trenutku nešto su što se pamti i prepričava godinama. Diljem Parka postoje uređene planinarske staze i poučne table koje će vas voditi kroz svu ljepotu prirode, a čak ako niste iskusni planinari, Premužićeva staza je odlična za upoznavanje Velebita jer je mogu prehodati svi prosječne kondicije, čak i obitelji s djecom.
Paklenica je jedan od najstarijih proglašenih nacionalnih parkova u Hrvatskoj, a obuhvaća područje prepoznatljivih kanjona Velike i Male Paklenice koji su urezani u južne padine masivnog Velebita. Ovdje ćete pronaći različite stjenovite skulpture koje su prošarane zelenim udolinama i planinskim livadama, egzotične orhideje i ljiljane, endemske zvončiće, brojne vrste ptica i guste šume crnog bora. Za sve ljubitelje aktivnog odmora dobro je znati da je Paklenica poznata kao europsko penjačko središte koje raspolaže s gotovo 400 penjačkih smjerova različitih težina i dužina, a na takve pothvate najbolje je iskoristiti vrijeme od ranog proljeća do kasne jeseni, prenosi N1.