Užasne razlike u cijenama: Kava u susjedstvu 60 posto jeftinija, evo što sve možete kupiti sa samo 17 eura

Ulazak u bilo koju trgovinu u inozemstvu ujedno znači i uspoređivanje naših cijena s njihovima. Iako su brojni koji tvrde kako se isplati sjesti u auto i potegnuti preko granice, bitno je prije toga napraviti detaljan popis proizvoda za kupnju, izračunati koliko bi došli gorivo i cestarina pa donijeti konačnu odluku.

Ipak, po povratku sa skijanja ili nekih izleta u inozemstvo pauza za kupovinu neće drastično poremetiti raspored puta, a mogla bi uštedjeti koji euro potrošačima. Naša je stanica bio Eurospar u talijanskom Tarvisiju nedaleko od Udina. Proizvode kupljene u Eurosparu usporedili smo s najsličnijim proizvodima koje smo mogli pronaći na policama hrvatskih trgovina.

Od dvadesetak kupljenih proizvoda, u Italiji je jeftinije čak 15 stavki s računa. Kilogram Lavazza Crema E Aroma kave u zrnu koja u Hrvatskoj košta oko 40 eura u talijanskom Eurosparu prodaje se čak 60 posto jeftinije, odnosno po redovnoj cijeni od 16,49 eura. Velika razlika u cijeni vidljiva je i pri kupnji bezglutenskih proizvoda kojih u talijanskim trgovinama ima u izobilju, dok je ponuda kod nas daleko siromašnija.

Nisu svi proizvodi jeftiniji
Scharovi bezglutenski čokoladni keksi u Italiji se prodaju po cijeni od 2,85 eura, a isti paket od 200 grama u Hrvatsku se može isključivo naručiti i to za 3,50 eura (23 posto skuplje). Isti ti keksi kod nas se u većini trgovačkih lanaca prodaju u pakiranju od 100 grama te im je cijena 2,29 eura.

Također je moguće kupiti bezglutenske čokoladne ili voćne energetske pločice u pakiranjima od šest komada po cijeni od 2,39 eura. Najsličnije što smo u Hrvatskoj uspjeli pronaći stajalo bi gotovo 50 posto više, odnosno oko 3,50 eura. Pakiranje bezglutenskih tortellina od 200 grama Talijani plaćaju 4,85 eura, dok isto u Hrvatskoj košta oko 6 eura.

Veliki ravioli od 200 grama punjeni špinatom i ricottom u Hrvatskoj su oko 70 centi jeftiniji nego u Italiji gdje koštaju 3,89 eura. Kod nas se jeftinije može kupiti i 100 grama pršuta (2,69 eura) koji Talijani plaćaju 4,99 eura, cherry rajčice od 400 grama koje su kod nas 2,29 eura (u Italiji 2,99 eura) te sojino vrhnje za kuhanje koje kod nas košta 1,46 eura, a u Italiji 1,89 eura.

Neke stvari i 70 posto jeftinije
S druge strane, Talijani su bolje prošli pri kupnji pekarskih proizvoda koji se kod njih prodaju po kilogramu, a ne na komad. Tako primjerice dva pletena peciva koštaju 81 cent, dok će u Hrvatskoj stajati oko 90 centi odnosno 45 centi po komadu. Gotovo 40 posto jeftiniji su sirni namazi (oko 1,50 eura za 200 grama u Italiji) te dimljeni sir (4,50 eura za 400 grama u Italiji).

Pola litre ledenog čaja u Italiji se prodaje za 60 centi (kod nas oko 1,20 eura), Powerade napitak od pola litre košta 1,15 eura (kod nas 1,65 eura), a jeftiniji je i paket od šest bočica vode od pola litre koje Talijani plaćaju manje od 2 eura. Tri role troslojnih papirantih ručnika susjedi plaćaju 2,29 eura, dok je kod nas cijena oko 3,60 eura za isti paket. Gillette jednokratne britvice za muškarce čak su 70 posto jeftinije te koštaju 2,45 eura, a Hrvati ih plaćaju visokih 4,15 eura.

Cijena vrećice čipsa od 150 grama bila je jednaka u Hrvatskoj i Italiji. Ukupan račun za sve ove proizvode, uključujući dvije platnene torbe, bio je 67,90 eura, dok bi u Hrvatskoj on iznosio oko 97 eura, odnosno bio bi čak 43 posto viši. Najviše je ovoj razlici pridonijela cijena kave, piše Net.hr

Podijeli objavu