Do sada je zbog afričke svinjske kuge eutanazirano oko 2,5% od ukupnog broja domaćih svinja. Hrvatska godišnje uveze oko 120 000 tona svinjskog mesa vrijednog 250 milijuna eura. Potražnja je u nas velika cijele godine, posebno u prosincu prije blagdana, pa se mnogi boje da bi uskoro moglo doći do daljnjeg rasta cijene, ali i nestašice svinjetine.
Po potrošnji svinjetine u samom smo europskom vrhu, na godinu u prosjeku pojedemo 42 kilograma. Ipak, zbog rasta cijena, meso nam je rjeđe na tanjuru i 40 posto građana kupuje ga manje, prenosi HRT.
“Lani je prasetina bila tri i pol kune žive vage, a sada je 5, 6 eura, pa si vi mislite”, “Sedam eura i skoro osam za odojka, to je sramotno”, “Kako su neki tvrdili, bit će prasetina jednako skupa kao jastozi”, komentari su nekih građana.
Samodostatnost svinjskog mesa samo je malo veća od 50 posto. Na godinu uvezemo svinjskog mesa u vrijednosti od 250 milijuna eura.
– Vjerojatno ima nekih tržišnih poremećaja kod privatnih tržnica, u mesnicama, ali u pravilu nestašice nema, izjavio je Branko Bobetić, predsjednik Croatiastočara.
– Svinjsko meso može se zamrzavati i upotrebljavati poslije tako da znatnijih poremećaja na tržištu neće biti, a vjerojatno ni rasta cijena, ustvrdio je ekonomski analitičar Damir Novotny.
Više cijene svinjetine u prosincu?
Uvozna cijena svih kategorija svinjskog mesa u prvih sedam mjeseci bila je viša za 40 posto u odnosu na prošlu godinu. No što zbog uvoza, što zbog afričke svinjske kuge, moguć je rast cijena i u prosincu.
– To se stvarno nikada ne zna, pogotovo prije Božića, kaže Ivica Šikač, mesar iz Bjelovara.
– Katkad se dogodi da cijene odu gore prije blagdana zato što mesa nema dovoljno, jako nam velike količine trebaju, ali ne znatno, rekao je mesar Dario Bešić iz Osijeka.
Pad domaće proizvodnje ove godine možda i 20 posto
Iako su domaći uzgajivači na koljenima zbog afričke svinjske kuge, osobito oni mali, očekuju da će se uzgoj brzo obnoviti.
– Mi procjenjujemo da će dodatan pad u ovoj godini iznositi 20 posto i da će samodostatnost Hrvatske s 50 posto pasti na oko 35 posto, rekao je Krešimir Kuterovac, proizvođač i predsjednik Udruge proizvođača svinja.
Trenutačno je prosječna cijena odojka od 5,5 do 6 eura po kilogramu. Prije šest mjeseci bila je čak 10 eura. Ostaje vidjeti hoće li zbog povećane potražnje cijena svinjetine rasti.
N1/Nacionalnoplus/Marija Hodak