Odakle običaj da nekoga morate poljubiti u ponoć na Novu godinu?

Jeste li se ikada zapitali razlog zašto ljudi razmjenjuju poljupce kako bi dočekali novu godinu? Ova praksa ima korijene u želji da se nova godina započne na poseban način.

Iako točno podrijetlo novogodišnjeg poljupca nije poznato, često se prati do dva zimska festivala: Saturnalija u starom Rimu i Hogmanay, vikinške tradicije koja se i dalje slavi na Novu godinu u Škotskoj.

Saturnalije su se održavale tijekom zimskog solsticija, predstavljajući najveću zabavu u godini koja, naravno, uključuje i javno opijanje. Taj aspekt se vjerojatno transformirao u (vjerojatno točan) običaj ljubljenja. S obzirom da su Saturnalije održavane između 17. i 23. prosinca, stručnjaci vjeruju da je time započeo običaj novogodišnjeg poljupca.

Hogmanay tradicije, s druge strane, uključuju novogodišnji poljubac. Ti poljupci su se dijelili kako bi strancima i prijateljima zaželjeli sretnu novu godinu, prema pisanju Reader’s Digesta.

Prema dr. Christini Fitzgerald, profesorici engleske književnosti na Sveučilištu u Toledu, jedan od najranijih književnih spomena novogodišnjeg poljupca seže u srednji vijek, u djelu “Sir Gawain i Zeleni vitez”. Ovaj odlomak odnosi se na blagdansku igru u kojoj su dame koje izgube morale dati nešto muškarcima. Poljubac se vjerojatno spominje kao dar.

Današnji novogodišnji poljubac ima korijene u engleskom i njemačkom folklornom uvjerenju da poljupcem s osobom u ponoć određujemo kakva će nam biti sreća tijekom godine, kaže Daniel Compora, izvanredni profesor engleskog jezika i književnosti na Sveučilištu u Toledu. Ova tradicija prenosi se generacijama i široko je prihvaćena unutar društva, ne nužno kao praznovjerje.

U konačnici, pitanje je je li novogodišnji poljubac tradicija ili praznovjerje, ovisno o gledištu onih koji ga prakticiraju.

Marija Hodak

Podijeli objavu