Španjolci prosvjeduju zbog masovnog turizma, a Hrvatska je zapravo rekorder

Prošlog proljeća i ljeta Europom su kružili video snimci i vijesti o prosvjedima u Španjolskoj zbog masovnog turizma, no zapravo neke druge zemlje imaju najveći broj turista u odnosu na broj domaćih stanovnika.

Majorca, Malaga, Marbella ili Maspalomas poseban su mamac za turiste, ali kada govorimo o masovnom turizmu mislimo i na Barcelonu, Sevillu ili Ibizu.

Iako su destinacije poput Venecije, Rima, Atene, Praga, Londona i Krete, kao i egzotična odredišta poput Balia i Phuketa, poznate po velikom broju turista koji ometaju svakodnevni život lokalnog stanovništva, Španjolska nije zemlja s najvećim brojem turista u odnosu na broj svojih stanovnika. Iako su prosvjedi u Španjolskoj, osobito u Barceloni i drugim popularnim destinacijama, bili izazvani problemima poput poskupljenja stanarina, ekoloških posljedica masovnog turizma i preopterećenosti javnih usluga, Španjolska nije na vrhu liste kada se gleda broj turista u odnosu na broj stanovnika.

Hrvatska i Austrija prednjače u tom pogledu, s izuzetno visokim omjerima turista u odnosu na broj domaćih stanovnika.

Hrvatska – S populacijom od oko 4 milijuna ljudi, Hrvatska godišnje privuče više od 20 milijuna turista, što znači da broj turista znatno premašuje broj stanovnika. Ovaj trend je osobito izražen u ljetnim mjesecima, kada Hrvatska postaje jedno od najposjećenijih odredišta u Europi.

Austrija – S populacijom od oko 9 milijuna, Austrija također privlači veliki broj turista. Beč, Salzburg, i Tirol među najpopularnijim su destinacijama, a broj turista koji posjete Austriju također je veći nego broj domaćih stanovnika, osobito u sezoni.

Ovaj visok broj turista u odnosu na broj stanovnika postavlja izazove u pogledu održivosti turizma, s naglaskom na očuvanje okoliša, infrastrukture i lokalnih resursa. Uzimajući u obzir ekološke i društvene posljedice masovnog turizma, mnoge zemlje počinju razmatrati strategije za održiviji turizam, kao što su ograničavanje broja posjetitelja ili promicanje turizma izvan glavnih turističkih sezona i lokacija.

Prema podacima za 2023. godinu, Hrvatska i Austrija zauzimaju visoka mjesta u pogledu broja turista u odnosu na broj svojih stanovnika, i to čini njihove turističke industrije izrazito uspješnima, ali i izazovnim za održavanje.

Hrvatska je pri vrhu ljestvice s impresivnih 16,9 milijuna turista koji su posjetili zemlju. Prema podacima s portala Holiday, Dubrovnik je najposjećeniji grad u Europi te godine, s 27 stranih turista na jednog Dubrovčanina. Ovaj omjer ukazuje na ogromnu turističku prisutnost u odnosu na broj stanovnika, što stvara pritisak na infrastrukturu i resurse, osobito u popularnim destinacijama.

U Austriji, koja ima oko 9,2 milijuna stanovnika, godišnje dolazi 30,9 milijuna turista. To znači da je na jednog Austrijanca dolazilo 3,4 stranih turista, što također pokazuje veliki broj posjetitelja u odnosu na lokalnu populaciju. Popularne destinacije poput Beča, Salzburga i Tirola privlače mnoge turiste, osobito tijekom zime i ljetnih mjeseci.

S druge strane, Francuska je i dalje prednjačila po ukupnom broju turista u Europi, s oko 100 milijuna stranih turista u 2023. godini, prema podacima UNWTO-a. Međutim, Francuska ima gotovo 70 milijuna stanovnika, pa, iako ima najviše turista, omjer turista prema stanovnicima nije tako visok kao u Hrvatskoj ili Austriji. Pariz ostaje najveći turistički magnet u Francuskoj, ali i druge regije poput Provanse, Azurne obale i Loire također privlače velik broj posjetitelja.

Razlike u ovim statistikama ukazuju na različite turističke strategije i izazove. Dok zemlje poput Hrvatske i Austrije doživljavaju velik turistički pritisak zbog visokog broja turista u odnosu na broj stanovnika, Francuska, iako ima više posjetitelja u apsolutnim brojkama, ima veći broj stanovnika koji pomažu ublažiti te učinke.

Odmah iza nje, prema podacima Svjetske turističke organizacije iz 2023., nalazi se Španjolska s 85,2 milijuna stranih gostiju, zatim SAD sa 66,5 milijuna, Italija s 57,2 milijuna te Turska s 55,2 milijuna.

Među prvih deset su Njemačka s 34,8 milijuna i Austrija s gotovo 31 milijunom. Ali taj zbroj ne daje potpunu sliku.

U Grčkoj je taj omjer 3,1 turista po Grku, u Španjolskoj 1,8, a u Francuskoj 1,5 turista po domaćem stanovniku. U Italiji je omjer praktički jedan prema jedan, u Njemačkoj ima više nego dvostruko manje turista nego domaćih, 0,4 prema jedan.

Velik broj turista Austrija prije svega može zahvaliti Nijemcima koji su u 2023. godini ostvarili 57 milijuna noćenja. Ciljevi posjetitelja su naravno uglavnom Beč, skijanje, planinarenje i austrijske toplice.

Relativno velikim brojem turističkih posjeta mogu se pohvaliti i Malta i Cipar, a posebice male države Monako, Andora, San Marino, Lihtenštajn i Vatikan.

Nakon Dubrovnika, gradovi s proporcionalno najvećim brojem posjetitelja bili su Rodos (26), Venecija (21), Heraklion (18) i Firenca (14).

Kada je u pitanju broj noćenja, postoje velike regionalne razlike, a po tome se ističe grčki južni Egej, gdje je prije dvije godine na otocima, među kojima su najpoznatiji Santorini i Mikonos, ostvareno prosječno 110 noćenja turista. boravaka po domaćem stanovniku, pokazuje statistika.

Podijeli objavu