Hrvatska još dugo neće imati vladu: Doznajemo koliko će trajati pregovori HDZ-a i DP-a

Moglo bi potrajati – kratak je to rezime onoga što se događa na hrvatskoj političkoj sceni otkako su završili parlamentarni izbori nakon kojih su počeli pregovori za formiranje vladajuće većine. Izbori su, kao što je poznato, otkrili da je HDZ relativni pobjednik, međutim, isto tako su otkrili da će i HDZ i SDP bez Domovinskog pokreta teško doći do većine u Saboru.

Stoga se upravo ta stranka na čijem je čelu Ivan Penava nametnula kao glavni i najpoželjniji pregovarač, pa i najpoželjniji partner u zanimljivim poslijeizbornim kombinacijama. Nije tajna da je Domovinski pokret u pregovorima odlučio biti otvoren za sve opcije, uz jasan stav da ne namjeravaju surađivati sa SDSS-om i strankom Možemo.

U toj politici uključivosti koju promiču, za pregovarački stol sjeli su sa SDP-om, ali i s Mostom koji Domovinski pokret poziva na suradnju i formiranje antihadezeovske vlade, zaboravljajući pritom da je Pokret upravo Mostu uoči parlamentarnih izbora nudio mogućnost suradnje i opciju velikog ujedinjenja na desnici, što su Nikola Grmoja i njegova ekipa izričito odbili.

Telefonska sjednica
Odbijao je do izbora mogućnost suradnje s DP-om i šef HDZ-a, premijer Andrej Plenković, koji je nakon izbora ipak spustio loptu i formirao pregovarački tim s kojim će pokušati postići dogovor s Pokretom. U Plenkovićevu timu tako se sasvim očekivano našao glavni tajnik HDZ-a i njegov prijatelj Krunoslav Katičić, ali i ministar obrane Ivan Anušić, koji je s ovih parlamentarnih izbora izašao kao pobjednik barem kad je riječ o preferencijskim glasovima. Gdje Plenković pregovara, tu je, naravno, i Marko Milić, koji se i sada našao u njegovu najužem timu, u koji je razumljivo ušao i Zvonimir Frka Petešić kao osoba od posebnog povjerenja.

Kao osoba od povjerenja tu je i ministar branitelja Tomo Medved, kojega u HDZ-u nerijetko nazivaju stabilizatorom i svojim glasom razuma. Svoj tim za ove dogovore imaju i u DP-u pa se u njemu očekivano, uz šefa Penavu, nalazi i potpredsjednik stranke Mario Radić, ali i glavni tajnik stranke Josip Dabro te član Predsjedništva stranke Damir Barna. Kako tvrde upućeni, na prvom sastanku ništa konkretno nije dogovoreno, ali su dvije stranke ipak otvorile razgovore o politikama i programima.

No do konkretnih dogovora put je ipak prilično dug jer sve o čemu je pregovarački tim Domovinskog pokreta razgovarao s drugim strankama, sada mora prenijeti stranačkom Predsjedništvu u kojem sjedi 26 članova, a tu je i Domovinski odbor kojemu je također nužno predočiti pojedinosti iz razgovora. Kako bi se to ipak provelo u razumnom roku, u Pokretu su skloni organizirati telefonske sjednice, što je logično s obzirom na to da velik broj njihovih članova nije iz Zagreba, već su rasprostranjeni po cijeloj Hrvatskoj pa nije lako svako malo uživo organizirati Predsjedništvo stranke.

U konkretnijem smjeru
Nakon prve, slijedi i druga, nova runda pregovora, ponajprije s HDZ-om, i to već u ponedjeljak 29. travnja. Očekuje se da bi na tom sastanku razgovori ipak mogli krenuti u konkretnijem smjeru pa bi mogli rezultirati i konkretnim dogovorima, jer dok HDZ pregovora, SDP-u se nikamo ne žuri pa su svojim potencijalnim saveznicima iz DP-a tijekom prvog razgovora predložili da se čuju tek nakon 1. svibnja kako bi tada dogovorili novi termin za pregovore. Čini se stoga da se SDP ni sam sa sobom nije dogovorio što točno želi i koji su mu planovi, a čini se da dogovora nema ni u Fokusu, iz kojega su poručili da nemaju namjeru surađivati s HDZ-om, piše Dnevno.hr
No njihov jedini izabrani zastupnik Dario Zurovec nije zatvorio ni jedna vrata, pa ni ona prema vladajućoj stranci. Upućeni kažu kako nije nemoguće da Fokus to Zurovčevo “soliranje” sankcionira izbacivanjem iz stranke, što bi moglo označiti raskol u Fokusu nalik na onaj kakav se ovih dana odvio u Mostu, koji se raspao nakon što su tu stranku odlučili napustiti Nino Raspudić i njegova supruga, nezavisna zastupnica Marija Selak Raspudić. Time je Most ugrozio svoju opstojnost, pa i poziciju na europskim izborima, na kojima se kao nositelj HDZ-ove liste pojavljuje i premijer Plenković.

Moglo bi potrajati
Plenković je u pregovorima s DP-om, kako doznajemo, bio prilično tvrd i suzdržan, ali takvo što drugu stranu nije demotiviralo, pa ni impresioniralo. Iz Pokreta se može čuti kako ne misle olako popustiti pa se i iz toga može zaključiti da bi pregovori mogli potrajati, ali to njih ne zabrinjava previše jer je vodstvo Domovinskog pokreta jedinstveno i stabilno, unatoč spinovima koji se šire medijskim prostorom u nastojanju da se destabilizira ta stranka čiji vodeći ljudi Penava i Mario Radić uspješno surađuju, prkoseći tako onima koji progovaraju o njihovim navodnim nesuglasicama.

S obzirom na okolnosti, može se zaključiti da Hrvatska još dugo neće imati Vladu, ali to nije nužno ni loše jer država i ovako sasvim solidno funkcionira, a ako nema Vlade, onda možda neće biti ni afera.

Autor:Ivan Andrić/7dnevno

Podijeli objavu